NOWY JPK-VAT – NA CZYM POLEGA

By 27 października 2020Rachunkowość, VAT
JPK-VAT

Od 1 października 2020r. wszystkich podatników VAT obowiązują nowe struktury JPK-VAT z deklaracją, JPK-V7M (miesięczna) i JPK-V7K (kwartalna), które zastąpią dotychczasowe odrębnie wysyłane deklaracje VAT I JPK.

Nowe deklaracje są jednak nie tylko połączeniem dotychczasowych dokumentów, wymagają dużo większego zakresu przekazywanych informacji.

Główna część obowiązku prawidłowego sporządzenia deklaracji spoczywa oczywiście na księgowych. Natomiast nie będzie to możliwe bez dokładnej informacji ze strony przedsiębiorców.

W skrócie, oprócz dotychczasowych informacji nowa deklaracja JPK-V7 wymaga podania dodatkowych atrybutów dokumentów dotyczących zakupów i sprzedaży:

Jeśli chodzi o sprzedaż, określono 13 grup towarów i usług (GTU), które wymagają oznaczenia w deklaracji. Są to towary i usługi uznawane za „bardziej wrażliwe”, czyli takie, gdzie częściej zdarzały się nieprawidłowości, stąd wymóg ich szczególnego oznaczania. Wymóg dotyczy deklaracji, powszechnie mówi się o obowiązku oznaczania już dokumentów sprzedażowych przez przedsiębiorców, jednak nie ma takiego prawnego obowiązku. Nie jest on zdefiniowany żadnym aktem prawnym – tylko praktyczną możliwością właściwego sporządzenia deklaracji – nie zawsze z samej faktury wynika czego ona dotyczy.

Stąd serdeczna prośba księgowych do przedsiębiorców o oznaczanie faktur sprzedaży kodem GTU, jeżeli dotyczą one:

Opis grupy (w ten sposób należy wskazać transakcję w JPK)Rodzaj transakcji objętych grupowaniem
GTU_01Dostawa napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
GTU_02Dostawa towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy. (paliwa, benzyny, gaz..)
GTU_03Dostawa oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.
GTU_04Dostawa wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
GTU_05Dostawa odpadów – wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_06Dostawa urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, wyłącznie określonych w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_07Dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10.
GTU_08Dostawa metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – wyłącznie określonych w poz. 1-3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12-25, 33-40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.
GTU_09Dostawa leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.).
GTU_10Dostawa budynków, budowli i gruntów.
GTU_11Świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1201 i 2538 oraz z 2019 r. poz. 730, 1501 i 1532).
GTU_12Świadczenie usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
GTU_13Świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej – Sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.

Oznaczenia te nie dotyczą zbiorczych informacji sporządzanych przy pomocy kas rejestrujących.

Kod GTU, jeżeli druk faktury nie przewiduje specjalnej pozycji, można dodać w nazwie towaru i usługi. Jest to wyłącznie wewnętrzne przyporządkowanie i podanie tutaj błędnego kodu lub niepodanie go w ogóle nie powoduje konieczności wystawiania korekty faktury. Ale staramy się, żeby wszystko było ok 🙂 

Oprócz określania kodu GTU wprowadzono wymóg podawania dodatkowych atrybutów dokumentów zakupu i dostawy, m. in.:

FP – faktura do paragonu. Dokument ten trafia do części informacyjnej deklaracji, nie ewidencyjnej. Tzn, podatek będzie naliczany na podstawie raportu zbiorczego z kasy rejestrującej, ale faktury wystawiane do paragonów należy księgować i wysyłać o nich informacje. Zatem wystawiając taką FP wpisujemy, do którego jest paragonu. Oczywiście, po uprzednim nabiciu na kasę fiskalną. Przypominamy o obowiązku podawania na paragonie NIPu nabywcy, jeżeli jest on przedsiębiorcą i będzie potrzebował faktury.

MPP – metoda podzielonej płatności czyli split payment

MR_UZ – marża – towary używane

SW – dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej.

MK – faktura zakupu – metoda kasowa (tutaj wystawca faktury ma obowiązek umieszczenia informacji)

i inne….

Oznaczenia te warto wpisywać na dokumencie, jeżeli nie wynikają one jasno z jego treści.

Widzimy zatem, że zwiększa się znacznie zakres informacji, które będą przekazywane za pomocą nowych deklaracji. Wprawdzie zamiast osobno wysyłanych deklaracji VAT i plików JPK mamy teraz łączną deklarację zawierającą cześć rozliczeniową i informacyjną, ale do wielu dokumentów trzeba obecnie dodać liczne dodatkowe informacje na etapie księgowania i dołączyć je w wysyłanej nowej strukturze JPK-V7.

Biuro Rachunkowe ProFin: kontakt

e-mail: biuro@profin.radom.pl, tel. 608-336-587

https://profin.radom.pl/kontakt/